Hayatımızın belirli dönemlerinde yalnız kalmak hepimizin çözüm yolu haline gelmiştir. Her şeyden bağımsız olmak, özgür olmak olarak düşünmüşüzdür. Yalnızlık, aslında her şeyin farkına varmamızı sağlar. Düştüğümüzde tutunmadan kalkmayı, herkesin ilk olarak kendine önem verdiğini anlatmaktadır. Fakat bir süre sonra bu yalnızlık insanın piskolojisini bozmaya başlayacak ve diğer insanlarla olan tüm alakasını kesmesini sağlayacaktır. Bu yalnızlık mecburi bir yalnızlık olabilirken sadece istekle de meydana gelmiş olabilir. En başta da dediğimiz gibi yalnızlık bazen çözüm yolu olsada bazen de çözümden çok soruna yol açabilir. Herkes kendi içerisinde yalnızdır aslında. Çevredekiler gelip geçici bir etkendir. Gerek oyuncu kadroları gerek emek harcanarak yazılmış senaryoları ile içinizde derin izler bırakacaklar.

1- I Am Legend

Will Smith’in başrol karakterini canlandırdığı bu film 2007 yılında vizyona girmiştir. O yıllara göre izlenme oranı oldukça yüksektir.
İmdb: 7,2
Robert Neville New York’ta hayatta kalmaya çalışan bir adamdır. Robert çok başarılı bir bilim adamıdır. Ancak bu başarısına rağmen tüm şehre yayılan virüsü engellemeyi başaramamıştır. İnsan yapımı bu virüs binlerce, milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Robert’ın vücudu açıklanamayan bir şekilde bu virüse karşı bağışıklık kazanmıştır. Robert bu şehirde belki de dünyanın büyük çoğunluğunda tek kalmış bir insandır. Yani gerçekten yalnızdır. Üç yıl boyunca mesajlar ve sinyaller göndererek başka insanların var olup olmadığını öğrenmek, tedavi yolları bulmak için uğraşmıştır. Sadece kendisinin olmadığını düşünmektedir. Bu konuda haklıdır çünkü onun dışında da varlıklar bulunmaktadır. Ayakta kalmasına tek sebep olan şey bu virüsü kendi kanını kullanarak etkisiz hale getirebilme düşüncesidir. Ancak işi oldukça zordur. Çünkü dev bir orduya karşı tek başınadır.

3-Uzak

2002 yapımı bir Türk filmidir. Türk filmi olmasına rağmen dünya çapında beğenilerek izlenmiş ve bir çok olumlu yoruma sahiptir.
İmdb: 7,7
Ana karakter Yusuf yaşadığı kasabanın ona göre olmadığını düşünerek ve orada artık yapamayacağına karar vererek İstanbul’a yerleşmiştir. Ondan daha önce İstanbul’a gelmiş ve orada yaşamını sürdüren akrabasının yanında gemide miço olarak işe başlar. Geldiği kasabadan daha iyi şartlara sahip olmak, hayallerini gerçekleştirmek isteyen Yusuf başarılı olmak için her şeyi yapacaktır. Yanına geldiği akrabası Mahmut, Fotoğrafçılık hayallerine ulaşmak için hiçbir çaba göstermez. Mahmut’un ve Yusuf’un arasındaki fark oldukça açıktır. Bir yanda hayalleri için elinden geleni yapan Yusuf, bir yanda ise hayatını akışına bırakmış Mahmut vardır.

4-Naked

Eski bir film olmasına rağmen günümüzü çok iyi şekilde özetleyen, yorumlayan bir filmdir. 1993 yapımı olan bu film izleyenlerini duygulandırmakla kalmayıp onları derin düşüncelere sokmuştur.
İmdb: 7,9
Filmimizin kahramanı Johnny hiçbir yere bağımlı değildir. Çalıntı arabası ile geldiği Londra’da kendine kalacak yer düşünürken birden aklına eski sevgilisinin orada yaşadığı gelir. Eski sevgilisiyle bir süre yaşadıktan sonra kendinin oraya ait olmadığını düşünerek sokaklarda yaşamaya başlar. Sokakta yaşadığı süre boyunca gördüğü insanların aslında hiç mutlu olmadıklarını fark eder. Canının istediği yerde istediği her hareketi yapmaktadır. Çünkü kendinden başka hiçbir sorumluluğun yoktur ve kaybedeceği hiçbir şeyi bulunmuyordur.

5- Wall-E

Bir çoğumuzun duyduğu ama bir türlü izlemeye fırsatının olmadığı bir film. 2008 yapımı olan bu film belki de hayatınızda izlediğiniz en anlamlı filmlerden bir tanesi olacak. Mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.
İmdb: 8,4
Dünyayı terk eden insanların gerilerinde unuttuğu çöp toplamacığı- öğütmeciliği ile programlanmış olan Wall-E dünyada tek başına kalmıştır. Bu süre boyunca programlandığı işle uğraşma ya devam eder. Yine işi ile uğraştığı günlerden bir tanesinde Eve adlı bir arama motoru ile karşılaşır. Tek başına olmadığını anlayan Wall-E’nin hayatı oldukça değişecektir. Wall-E’nin elinde gezegenin geleceğinin anahtarı bulunmaktadır. Bunu öğrenen Eve galakside bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuğun amacı dünyanın tekrar düzelmesini bekleyen insanlara haber vermektir. Eve bu yolculuğu yaparken Wall-E de boş durmayarak Eve’nin peşine takılmıştır. Ve maceraları bu şekilde katlanarak devam etmektedir.