Sohbet etmek bazen aynı kültürden, aynı dilden olmadığımız kişilerle paylaştığımız bir deneyimdir. Bu deneyim hem yeni kültürler tanımamıza yardımcı olur hem de yeni bir dil keşfetmenin kapılarını açar. Yeni arkadaşlıklar, farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden edinilen yeni dostlukların etkili olduğu bir düşünce sistemi gelişir zihinde. Yabancılarla sohbet etmenin avantajlı yönleri çoktur ve fakat bunun olumsuz bir deneyime dönüşmemesi için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.

Selamlaşma

Yabancılarla sohbete başlarken dikkat edilmesi gereken ilk adım selamlaşmadır. Bazı kültürlerde iki erkeğin öpüşmesi hoş karşılanmazken bazı kültürler de mesafenin korunması her iki cinsiyet için de önemlidir. Evrensel kabul edilen ortak eylemin el sıkışmak olduğu söylenebilir. Selamlaşırken kullandığınız sıfatlara da dikkat edin.

Telaffuz

Yabancı dilde konuşulan kelimelerin içerdiği farklı telaffuzlar vardır. Elbette ki yabancı olduğumuz bu telaffuzları ifade etmekte zorlanabiliriz. Fakat bazı kelimeler büyük önem taşır zira içerdiği telaffuzun farklı söylemi bambaşka ve olumsuz bir kelimeyi ifade edebilir. Bu yüzden yabancılarla sohbet ederken muhatabın yüz ifadesini iyi incelemek gerekecektir. Eğer ki bir cümleden sonra yüz ifadesinde olumsuz bir an yakaladıysanız telaffuzunu tekrar edip, el işaretiyle ne demek istediğinizi anlatmaya çalışın ki sizi yanlış anlamasın. Böylece ana dilini konuşan birinden kelimeyi anlatabildiğiniz doğrultuda doğru telaffuzu öğrenme şansını da elde edebilirsiniz

El ve Kol Hareketleri

Yabancı biriyle konuşurken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus sohbet esnasında kullanılan hareketlerdir. İngiliz ve Amerikan kültüründe sırtın sıvazlanmasından hoşlanılmaz. Teselli etmek istediğiniz birine bu tarz bir yaklaşımınız olumsuz algılanabilir ve kendinizi ifade etmekte zorlanabilirsiniz. Omza yumruk atmak, sırta sertçe vurulması gibi eylemler kişinin üzerinde kurulmak istenen bir baskı olarak algılanabilir. Mesafeli ama samimi olmaya özen gösterin.

Yabancılarla sohbet etmek, farklı kültürde doğmanın verdiği özellikleri yanlış anlaşılabilme ötesinde heyecanlı ve zevklidir. Aynı ülkeden bir arkadaşınızla sohbet ediyormuş gibi içten ve samimi fakat temkinli olmaya özen göstermelisiniz. Tabi ki önemli olan telafi edici davranışları geciktirmeden sergilemektir. Karşıdaki kişi de size yabancı olduğu için karşılıklı bir anlaşma ve karşılıklı uyum sağlama çabası olacaktır. Güven ortamı yaratıldığı sürece ufak aksaklıkların üstesinden gelinir.