Doğal maden suyu, yeraltındaki çatlaklarda ilerlemektedir ve bu süreçte yeraltı sularından kaynaklı mineralleri ve karbondioksit gazını da bünyesine alarak yeryüzüne çıkar. Anlaşıldığı gibi tamamen doğal içeriklidir. Soda ise tamamen yapaydır. İçilebilir suya yapay yolla karbondioksit, bikarbonat ve çeşitli mineraller ilave edilerek elde edilmektedir.

Faydaları Nedir?

Her iki içeceğin de hazımsızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Lakin maden suyu mineral bakımından oldukça zengin bir içecektir.

Maden suyu içerisinde sodyum, bikarbonat, kalsiyum, sülfat, magnezyum, demir ve potasyum gibi doğal mineraller barındırmaktadır.

Güçlü kemik yapısının oluşumu ve korunması için gerekli kalsiyumu bünyesinde barındırmaktadır. Yorucu aktiviteler sonucu su ve ter kaybıyla oluşan mineral kaybını dengeler. Çeşitli doğal mineralleri sayesinde cilde canlılık sağlamaktadır. Sülfat ve bikarbonat iyonları sayesinde sindirim ve boşaltım sistemini destekleyip sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ne Kadar Tüketilmeli?

Obezite birliği sağlıklı bireyler için 600 ml olarak belirlese de, ülkemizde 2,3 litre gibi çeşitli şekillerde kullanımı tavsiye edilmektedir. Ayrıca yaz ayında su ihtiyacının bir kısmını doğal mineralli su olarak da nitelendirilen maden suyundan karşılamak oldukça faydalıdır.