Hepimiz süratli okumak isteriz. Ancak süratli okumak için bir gayret göstermeyiz. Birden bire oluşacak bir beceri değildir bu. Yaşantımızda bir çok anda süratli okumamız gerekmektedir. Girdiğimiz imtihanlarda ne kadar süratli okursak o kadar zamanımız çoğalır. Tabi yalnızca süratli okumak ehemmiyetli değildir. Hem süratli okuyup hem de okuduğunu kavramak ehemmiyetlidir. Bugünkü yazımızda sizler için nasıl süratli okunacağını derledik.
Nasıl hızlı okunur?

1- Kitap Okuyun

Genellikle kitap okumayı pek sevmeyen bir milletiz. Bunun sonucunda okumasını hızlandırmayı başaramayan bir millet haline geldik. Okuduğumuz her kitap bize hızlı okuma fırsatı yaratarak hem gözlerimizin alışmasına hem de beynimizin okuduğumuzu anlamasının hızlanmasına sebep oluyor. Sık sık kitap okumalıyız. Ancak bu kitap okumak öylesine okuyayım, okumuş olayım amacı ile olmamalı. Eğer kitap okumayı sevmiyorsanız kendinizi buna yavaş yavaş alıştırmalısınız. Sevdiğiniz türlerde kitapları alın ve kitaplarda geçen olayın içine dahil olmaya çalışın. Bu sayede kitap ilginizi çekmeye başlayacak ve okudukça okuyasınız gelecektir. Her gün mutlaka en az bir saatinizi kitap okumaya ayırın. Eğer kitap okumayı unutuyorsanız masanıza ya da duvarlarınıza ufak notlar alın bu sayede unutmamış olacaksınız.

2- Konsantre Olun

Hızlı okumak için ve aynı zamanda okuduğumuzu anlamak için konsantre olmamız gerekmektedir. Kafamız dağınıksa ne kadar hızlı okursak okuyalım okuduğumuz şeyler anlamayacağız. Bu sayede tekrar tekrar okumak zorunda kalacak ve hızlı okumuş olmamız hiçbir işe yaramayacaktır. Odaklanmanız gereken bir yazı olduğunda kafanızdaki diğer her şeyi bir köşeye bırakmalısınız. Sadece yazıya odaklanın. Daha hızlı okuyup anladığınızı göreceksiniz.

3- Gözleriniz İle Okuyun

Okuduğunuz kitapları veya metinleri içinizden mırıldanarak okumayın. Belki içinizden mırıldanarak okumak size daha iyi anladığınızı sağlıyormuş gibi gelsede böyle bir şey yoktur. Okuduğunuz metinleri gözlerinizle takip ederek okuduğunuzda vakit kaybetmeden daha hızlı okuyup anladığınızı göreceksiniz. Bu şekilde gözlerinizle okumak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

 4-Bir Bütün Olarak Okuyun

Okuduğunuz metinde ki kelimeleri tek tek okumak yerine cümleleri bir bütün olarak okumanız gerekir. Kelimeleri tek tek okuyup anlamaya çalıştığınızda vakit kaybedeceksinizdir. Ancak cümleyle beraber bir bütün olarak okuduğunuzda içerisinde anlamadığınız kelimeler bile olsa cümleden ne anlatmak istediğini daha hızlı bir şekilde çıkartabilirsiniz.

5-Belirli Bir Mesafe Sağlayın

Okuduğunuz yazıyı, mesela bir kitap okurken gözünüz ile belirli bir mesafede tutmamız gerekir. Bu mesafeyi size en uygun olan uzaklıkta belirlemelisiniz. Yani deneye deneye size olan uygun uzaklı bulacaksınız. Uygun uzaklık olmadığı taktirde gözünüz okumaya çalışırken yorulacak ve yavaşlayacaktır. Yani anladığınız üzere okuduğunuz uzaklık göz sağlığınızı korumanın yanı sıra okuma hızınızı da büyük oranda etkilemektedir.

6- Yeni Kelimeler Öğrenin

Günlük hayatımızda karşımıza bir çok farklı kelimeler çıkıyor. Bu kelimeler, bize girdiğimiz sınavlardaki okuma metinlerinde de karşımıza çıkabilir. Anlamını bilmediğimiz kelimeler üzerinde oyalanarak vakit kaybederiz. Ne kadar çok yeni kelime öğrenirsek cümlelerde takılmadan okuyup hızlıca anlayabiliriz. Bu sayede okumamız hızlanacaktır.Bu bahsettiklerimizin dışında yapılan çeşitli diyafram egzersizleri de sesli okumalar da sestonumuzu ve konuşma hızımızı ayarlayacaktır. Bu diyafram egzersizleri için çeşitli yerlerden kurslar alabilirsiniz.