Kitap okumamak çağımızın en büyük eksikliklerinden bir tanesi. Kitap okumamak zihnimizin algılamasını yavaşlatıp hafızamızın güçlenmesini durduruyor. Bu sebeple her gün vaktimizin bir kısmını kitap okumaya ayırmalıyız. Eğer kitap okuma alışkanlığınız yoksa az az okumaya başlayarak gittikçe sayıyı arttırabilirsiz. Bu sayede kitap okumaya alışacak ve kitap bağımlısı haline geleceksiniz. Kitap okumayı sevmiyorsanız büyük ihtimalle bunun sebebi daha önce karşınıza size hitap eden bir kitap çıkmamasıdır. İlginizi çeken kitap türünü belirleyip o yönde kitaplar alırsanız kitap okumayı sevecek ve kitabın akışına kapılacaksınız. Kitap okumayı seviyorsanız veya kitap okumaya yeni yeni başlayacaksanız bugünkü yazımız tam olarak sizler için. Akıcılığın ve olayların ilgi çekiliciliğinin yoğun olduğu beş tane kitabı içerikleri ile beraber derledik. Okuyanların tekrar tekrar okuduğu, okuyucularının hayran kaldığı bu kitapları bakalım sizde beğenecek misiniz.

1- Olasılıksız

Yazar: Adam Faver

Yıllar önce Adam Faver tarafından yazılmış olan “Olasılıksız” kitabı bir çok kişi tarafından bilinmekte. Bir çok ünlü yazar tarafından da oldukça övgü dolu yorumlar almıştır. Kitabın ne anlattığına kısaca bir bakalım.

Bir sabah, uzun yıllardır karşılaşmadığı bir arkadaşını düşünerek uyanan david 1 saat sonra onunla sokakta karşılaştı. Acaba bu olay bir tesadüf müydü? Yoksa daha farklı olaylara mı işaretti? Siz şans oyunlarında hiç büyük ikramiyeyi kazanamadınız. Ama birileri kazanıyorlar ve bu sürekli oluyor. Onlar sizden daha mı şanslılar yoksa bu olayların altında bir şey mi var? Şans nedir? Mesela içinizde bütün paranızı kırmızı rengine yatırmanızın gerektiğini söyleyen bir his dolaşıyor. Bu sadece bir his mi? Dejavu nedir? Geçmişi mi, rüyayı mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? David bir takım tedaviler sonucu gelişmiş olasılıkları hesaplama yeteneğiyle tahminleri sayesinde geleceği görme derecesine gelmiştir. David aslında sadece olasılık ve istatistik derslerine giren bir öğrencidir. Bu olayları fark etmesi ile hayatı birden değişir.

Kontrol David’de midir yoksa başka bir şey de mi?Sizde kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız bu kitap tam olarak sizler için.

2- Yüreğim Seni Çok Sevdi

Yazar: Canan Tan

Bir aşk romanı olan ‘Yüreğim Seni Çok Sevdi’ Canan Tan tarafından yazılmıştır. İçeriğinde günümüz olaylarını da daha konu alan bir çok durum anlatılmaktadır. Psikolojik yönü oldukça ağır basmaktadır. Aşk romanı sevenler için mutlaka okunması gelenken bir kitap, kitap okumayı sevmeyenleri bile derinden etkileyecek bir kitaptır. Bu romanı okurken gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız. Konusuna bakalım.

ÖNERİLEN YAZI : Sevgili ile gidilebilecek yerler

Aslı ile Murat’ın duygusal aşk hikayesini konu alıyor. Aslı İTÜ’de işletme okuyan sakin ve oldukça iyi kalpli bir kızdır. Arkadaşları ile zaman geçirdiği günlerden birinde aynı üniversitede öğrenci olan Murat ile tanışır. Murat’ın ailesi oldukça varlıklıdır. Aslı şiir okumaya aşık bir kızdır. Murat’ın da şiirlere olan tutkusu Aslı’nın ilgisini çeker. Zaman geçtikçe Aslı ile Murat yakınlaşır. Murat, Aslı’yı ailesiyle tanıştırır ama ailesi Aslı’yı istemez. İlişkileri gittikçe karmaşık bir hal almaya başlar. Olayın daha da büyümemesi için Aslı Amerika’ya taşınır. Orada kendine yeni bir hayat kurar. Türkiye gelmemek için oldukça kararlıdır. Ancak arkadaşının düğününe gelmesini istemesi ile Türkiye’ye geri döner ve olaylar gelişir.

3- Satranç

Yazar: Stephan Zweig

Okumaya başladığınızda size çok saçma gelecek ama devam ettirdiğinizde okuduğunuz en iyi kitaplardan bir tanesi haline gelecektir. Stephan Zweig’ın en başarılı kitaplarından bir tanesidir. Satranç kitabı iki arkadaşın New York’a giden bir gemiye binmesi ile başlar. Gemide bir çok gazeteci bulunmaktadır. Çünkü dünya satranç şampiyonu gemide yer almaktadır. Arkadaşlarının ısrarları sonucu dünya şampiyonu ile satranç oynayan kahramanımız şampiyon ile berabere kalır. Buna sevinmesi gerekirken içini büyük bir utanç ve pişmanlık kaplar. İşte bu olayların sonunda kahramanımızın gerçek öyküsü gün yüzüne çıkar.Kitabı elinize aldığınızda bırakmayı hiç istemeyeceksinz.

4- Bir delinin hatıra defteri

Yazar: Gogol

Bu kitap içerisinde sıradışı bir çok olayı bulunduruyor. Okuduğunuzda içinizde derin bir iz bırakacak. Her zaman olduğu gibi adaletsiz olan dünyanın ve bir delinin yaşadıkları anlatılmıştır. Yani bir delinin gözünden dünya anlatılmıştır. Beş tane durum öyküsünden oluşuyor. İnsanlara olan önyargımızı ve bakış açımızı değiştirmemize yol açacak bir kitap. 5 bölümünde de halk arasında yapılan ayrım ve sınıf farklılıklarına değinerek delinin hayatını anlatıyor. Siz de olaylara farklı açıdan bakmak ve yaşanan olayların sıradışı yönlerini görmek istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınz. Kendini tekrar tekrar okutturacak bir kitap.

5- Göçebe

Yazar: Stephenie  Meyer

Bu kitabı okuduğunuzda sanki film izliyormuş gibi aklınızda olayları canlandırabileceksiniz. Bilimkurgu sevenler için asla kaçırılmaması gereken bir kitap. Kitaptaki her karakterin kendine özgü karakteri ve duygusal olayları ile sizi kendine bağlayacak hiç bitsin istemeyeceksiniz. Konusuna bakalım.Dünya görünmeyen bir varlık tarafından istila edildi. İstila eden varlıklar insanların bedenlerini ele geçirerek onları yönlendiriyor. Dış görünüş olarak bir farklılık olmasa da zihinleri kontrol altına alınıyor. Geriye kalan birkaç insandan bir tanesi olan Melanie yakalandığında kendisinin de sonunun geldiğini düşünür. Melanie’inin bedenini bir ruhun ele geçirmesi sonucu yaşadığı olayları konu alıyor. Kalın bir kitap olmasına rağmen nasıl hızlı bitirdiğinize kendiniz de inanamayacaksınız.