Okulun açılmasına sayılı günler kala içimizde oluşan heyecanın gitgide büyümesi çok normal bir durum. Özellikle liseye yeni başlayanlar için bu heyecan kat kat artıyor. Çünkü liseye geçmek; ortaokul sürecinden çıkış, yepyeni bir ortam, daha ağır dersler ve daha farklı arkadaşlıklar edinmek anlamına geliyor. Heyecanın olması çok normal tabi ama bu heyecan; strese, gerginliğe yol açmamalı. Sonuçta gittiğimiz sınıfta ki herkes bizimle aynı duyguları yaşıyor olacak. Bu yüzden rahat olmakta fayda var. Bir de bahsetmeden geçmeyelim. Üst sınıfların size kötü davranacaklarını düşünmemelisiniz. Siz onlara ters davranmadıkça onların da size sataşacağını düşünmüyoruz. Bugünkü yazımızda liseye yeni başlayanlar için ufak ipuçları ve tavsiyeler, lisenin ilk günü için tavsiyeler ve liseye yeni başlayanlar için lise alışverişinde almanız gerekenleri derledik. Hadi yazımıza bir göz atalım.

Lisenin ilk gününde ne yapmalıyız, nasıl olmalıyız?

1- Makyajdan Kaçının

Dizilerde, filmlerde gördüğümüz liselerde yapılan abartılı makyajlar gerçek değillerdir. Tabi normal bir şekilde makyaj yapıp gidenler de okulunuzda olacaktır. Ancak siz liseye yeni başladığınız için makyajda abartıya kaçmanız üst sınıfların dikkatini çekecek ve sizinle dalga geçmelerini sağlayacaktır. Buna engel olmak için hafif bir kapatıcı, yine hafif bir rimel ve rengi pek dikkat çekmeyen bir lip balm sürmeniz yeterli olacaktır. Zaman geçtikçe yaptığınız makyajın netliğini arttırabilirsiniz. Ama öğretmenlerinizin dikkatini çekmeyecek düzeyde yapmanızda fayda var. Çünkü lise öğretmenleri ortaokul öğretmenlerine benzemiyorlar.

2- Kıyafet

İlk gün forma mı yoksa serbest mi giyileceğini öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü herkes forma giyerken serbest giyinmeniz veya herkes serbest giyerken sizin forma giymeniz sizi komik duruma sokabilir. Eğer serbest giyiniyorsanız kıyafetlerinizde sadeliği tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Bu sayede dalga konusu olmazsınız. Unutmayın açık saçık giyinmekle değil hareketlerinizle dikkat çekmelisiniz.

3-Erken Gidin

Zil çalmadan önce mutlaka okulda olmalısınız. Sonuçta okulda ilk gününüz ve okulu tanımıyorsunuz. Olabildiğince erken gidip kendinize veya tanıdığınız varsa onunla beraber yer tutmalı ve okulu turlamalısınız. Okula geç kalarak ilk günden kötü bir izlenim yaratmayı istemeyeceğinizi düşünüyoruz.

4-Güler Yüzlü Olun
Evet heyecanlısınız ve birazda gerginsiniz biliyoruz. Ancak gerginliğinizi çevrenize belli etmezseniz iyi olur. Güler yüzlü olur, yeni kişilerle tanışmaya kaynaşmaya çalışırsanız herkes tarafından iyi bir izlenim kazanmış olacaksınız. Bu sayede çevreniz genişleyecek ve herkesle iyi anlaşmış olacaksınız. Unutmayın! Lisenin kapısından adım attığınız anda utangaçlığınızı geride bırakmalısınız.

5- Ön yargılı Olmayın

Okulunuzda daha önceden karşılaşmadığınız bir çok karakterle karşılaşacaksınız. Kimseyi görüntüsüyle yargılamayın. Herkese eşit derecede yakın olun. Herkese eşit davranırsanız herhangi bir gruba dahil olmak yerine herkes tarafından sevilen ve iyi geçinilen biri olacaksınız. Özellikle ilk gün okuldakilerke atışmaktan kaçınmalısınız. Hem diğer öğrencilerin hem de öğretmenlerin gözünde kötü bir izlenime yol açarsınız.

Liseye yeni başlayanlar için tavsiyeler nelerdir?

1-Not Tutmak

Geçmiş yıllardan alışık olduğunuz ders anlatım biçimi değişecektir. Ne kadar hızlı yazarsanız, ne kadar düzenli not tutarsanız bu sizin için o kadar avantaj olacaktır. Dersler ağırlaştığı için kitaplarda olan bilgilerden çok defterlere tuttuğunuz konunun özeti, önemli bölümleri size sınavlarda oldukça yardımcı olacaktır. Defterlerinizi asla kaybetmeyin ve mümkün olduğu kadar eksik konu bırakmayın.

2-Çalışma Düzeni

Yeni bir okul, yeni bir ortam derken kendinizi çalışmaktan alıkoymayın. Çünkü aylar o kadar hızlı geçiyor ki siz daha alışana kadar sınavlar başlayacak. Ve ne olduğunu anlamadan notlarınız açıklanacak. Bu yüzden dersler işlenmeye başladığı zamandan itibaren düzenli olarak tekrarınızı yapın. Anlamadığınız konularla alakalı olan bilgileri post-it’ler ile duvarlarınıza yapıştırabilir veya aileniz izin veriyorsa duvarlarınıza zorlandığınız formülleri yazarak aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

3-Aktivitelere Katıl

Her lisenin gerçekleştirdiği çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Bu aktivitelere katılmakta çekinmemelisin. Katıldığın taktirde kendine bir hobi edinmiş olacaksın, belki okulda tanışmadığın kişilerle tanışacaksın ve başarı elde edecek herkesin gözünde kendini daha üst seviyeye çıkaracaksın. Belli mi olur? Belki daha önce keşfetmediğin bir yeteneğini keşfedeceksin.

4-Çevreye Uyum Sağla 

Yavaş yavaş çevrendeki öğrencileri tanımaya başlayacaksın. Tabi onların arasında hoşuna gitmeyen davranışlar sergileyenlerde mutlaka olacaktır. Ama tartışmaya girmek yerine her şeyi sakince konuşarak kimseyle aranı bozmadan halletmen senin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kendi kişiliğinden de vazgeçmemelisin.

Not: Lisede karşılaşacağın bir çok karakterin sahip olduğu kötü davranışları ve alışkanlıkları olacak. Ama bizden sana tavsiye, o kişilere uyumamalısın. Daha sonradan pişman olacağın davranışlarda bulunmamalısın.

Liseye yeni başlayanlar için lise alışveriş listesinde neler olmalı?

1- En az iki tane uçlu kalem

2- 2 tane iz bırakmayan silgi

3- Ders sayınız kadar defter (Telli almanızı tavsiye ederiz)

4- İnce uçlu renkli kalemler

5- Fosforlu kalın uçlu kalem/kalemler

6- Siyah ve kırmızı pilot kalem

7- Defterlerinizi ve eşyalarınızın sığabileceği bir çanta (Eğer elinizde yoksa tabi)8- Kalemlik

9- Post-it’ler

10- İnce dosyalar

11- Kalemleriniz için uç

12- Kendinizin istediği başka çeşitli araç gereçlerde alabilirsiniz.