Çağımızın en büyük sıkıntılardan bir tanesi de konsantrasyon bozukluğudur. Yapmamız gereken işleri, görevleri yaparken bir türlü yaptığımız işe odaklanamayız. Bunun altında çeşitli sebepler vardır. Bu sebepler psikolojik olabilir, çevreyle alakalı da olabilir. Bu durum bizi bir süre sonra rahatsız etmeye başlayacaktır. Çünkü yaptığımız hiçbir işte kafamızı doğru düzgün yaptığımız işe veremeyecek ve olumlu sonuçlar elde edemeyeceğiz. Konsantrasyonu sağlamanın çeşitli yolları vardır. Bugünkü yazımızda sizler için konsantrasyonu sağlamanın yollarını, konsantrasyon bozukluğuna nelerin sebep olduğunu derledik.

Konsantrasyon Bozukluğu Neden Olur?

1- Yakın Zamanda Yaşamış Olduğumuz Olaylar 

Konsantrasyon bozukluğuna sebep olan faktörlerden bir tanesi ise yakın zamanlarda meydana gelmiş olayların etkisini hala beynimizde sürdürmemizdir. Eğer yaşadığımız olayı hala kafamızda bitirmediysek kendimizi başka bir işe odaklamamız çok zor olacaktır. Hatta neredeyse imkansız gibi. Bu yüzden kafamızı tamamen boşaltmalıyız ve yapmamız gereken işe ondan sonra başlamalıyız. Eğer böyle yaparsak zihnimizde düşüneceğimiz başka bir olay kalmayacak ve rahatlıkla işimize odaklanabileceğizdir.

2-Ortamın Gürültüsü

Odaklanmamızı bozan en büyük faktörlerden bir tanesi de konsantre olmaya çalıştığımız ortamdaki gürültülerdir. Gürültüler sonucunda asıl yapmamız gereken işi yapmayıp çıkan seslere takılıyoruz. Bu bizim kontrolümüz dışında oluyor. Tam çalışırken komşunun matkap ile duvarı delmesi, kitap okurken televizyonu son ses açık olması gibi bir çok olay yaşıyoruz. Bu yüzden de istediğimiz şekilde odaklanamıyoruz ve başarımızın bir kısmını kaybediyoruz. 

3- Kalabalık Ortam

Bir ortamda yalnız kalamıyor olmak,  konsantrasyon bozukluklarına yol açabilir. Çünkü ister istemez beynimiz yanımızdaki kişilere yönelecek ve onların ne yaptıkları ile ilgilenecek. Bu şekilde ilgimiz yaptığımız işten dağılacak ve başka şeylere odaklanacaktır.

Konsantrasyonumuzu Nasıl Sağlarız?

1-Ortam

Konsantrasyonunuzu sağlamak için bulunduğunuz ortamın düzenli olması gerekmektedir. Tabi bu kişiden kişiye değişse de genel olarak düzenli bir ortamda konsantrasyonu sağlamak daha kolaydır. Çünkü bulunduğunuz ortam karmaşık ve dağınık olursa yaptığınız işe değilde daha çok beynimiz etrafa yoğunlaşacaktır. Bu yüzden ortamı derli toplu olan bir yerde konsantrasyon sağlamaya çalışmak daha mantıklıdır.

2- Sessizlik

Sessiz bir ortamda bir düşünmek her zaman daha kolaydır. Çünkü siz bir konu hakkında düşünürken, konsantrasyonunuzu sağlamaya çalışırken başka bir yerden sese yönelmeyip düşündüğünüz şeye devam edeceksiniz. Bu durumuda algılamanız daha kolaylaşacak ve dikkatinizi çabuk toplayıp konsantrasyonunuzu kolay sağlayacaksınız.

3- Kitap Okuyun

 Kitap okumanın konsantrasyonunuzu sağlamaya çok büyük katkısı vardır. Çok fazla kitap okuyarak konsantre olmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Hem bu şekilde girdiğiniz sınavlarda da hızlı okuyarak daha iyi kavramanızı sağlayacaktır. Kelime darcığınızda genişleyecektir.