Bugünkü yazımızda kola hakkında merak ettiklerinizi sizlerle paylaşacağız. Hepimizin severek içtiği kola bakalım nasıl yapılıyor ve neler içeriyormuş.

Kolanın hammaddesi nedir?
Kola içerisinde bir çok madde içermesine rağmen asıl olarak kola ağacından toplanan tohumlar sayesinde üretiliyor. Bu ağacın vatanı tropikal ormanlar yani Afrika’dır. Kola cevizi olarak bilinen meyveleri çok kişi kakao ile karıştırır ancak kola cevizi meyveleri daha küçüktür. Bu tohumları çoğu ülke hem canlılık vermesi için hem de besleyiciliğinden dolayı çok sık tüketirler. Sadece kola yapımı için kullanılmamaktadır.

Peki bu kola nasıl yapılıyor?
Hepimiz kolanın nasıl yapıldığını merak etmişizdir. Nasıl yapıldığına dair tüm bilgiler paylaşılmamaktadır. Ülkelerin her yerinde aynı tatta olmaları için firmaların onayladıkları yerlerden hammaddeler alınır. Tatların aynı olması için içine konulan hammaddelerin oranları ve kalitesi sürekli olarak kontrol edilir. Kolanın büyük miktarı sudur. Yani bu miktar %85’ten

fazladır. Su şekerle karıştırılır eritilir filtrelerden geçirilerek pastörize edilir. Karışım tekrar filtrelere konularak soğutulur. Soğutulma sonucu şeker şurubu ortaya çıkar. Kola konsantresi ve şeker şurubu ayrı makinalara alınarak filtre edilmiş su ile karıştırılıp farklı şurup haline getirilir. Sonrasında el değmeden hazırlanan hijyenik ambalajlara doldurulur ve bize sunulur. Ancak içerisinde bize söylemedikleri maddelerde bulunmakta.

Sürekli aklımızı karıştıran ve bizi koladan soğutan bir soru. Kolanın içinde böcek kullanılıyor mu?
Bu sorunun yanıtı tam olarak verilmemesine rağmen bazı markalar kolanın içinde Cochineal Böceğini kullanmakta olduğu biliniyor. Bu böcek sadece kolaya rengini vermekle kalmıyor. Hayatınızda bir çok alanda yer alıyor. Rujların renginde, kıyafetlerin renginde, boya yapımında kullanılıyor. Peru, Şili ve Meksika’da bulunan büyük fabrikalarda bu böcekler işleme tabi tutuluyor ve özel olarak yetiştiriliyor.

Kolanın içindeki zararlı maddeler neler?
İçerisinde fosforik asit , kafein ,boya maddeleri, karbondioksit gazı ve suni tatlandırıcılar içeriyor. Bu maddelerin az miktarda alınması vücudumuza yetse de kolanın içerisinde oldukça fazla bulunuyorlar.

Fosforik Asit
Ucuz olarak elde edilen ve bu yüzden üreticilerin çok sık tercih ettiği fosforik asit osteoporoz hastalığı riskini arttırıyor. Uzmanların dediklerine göre vücut, kanda fosfor – kalsiyum dengesini sağlamaya çalışır ancak fazla miktarda alınan fosfor vücudun balans ayarlarını bozar. Kalsiyum miktarı azalan vücudun kemik yapısı zayıflar.

Kafein
Kahve, çay, kakao, kola, çikolata içerisinde fazla miktarda bulunmaktadır. Kafein sinir sistemi üzerinde ciddi etkilere sahiptir ve bir çok ülkede kullanım dozu sınırlandırılmıştır.

Karbondioksit gazı
Vücut oksijen alırken atık olarak karbondioksit üretir. Normal seviyede solunduğunda zararı olmasada fazla solumak kalıcı hasarlara yol açmakta. Karbondioksitin fazla alınması durumunda karbondioksit zehirlenmesi, sinir hasarı , kardiyovasküler etkiler ortaya çıkabilir.

Ne kadar kola tüketmeliyiz?
Kola üreticileri içerisine bağımlılık yapan madde koymadıklarını söyleseler de içerisinde bulunmakta olduğu düşünülüyor. İnsanın içtikçe içesi geliyor. 1 litre kola 412 kalori içeriyor. Bu da bir insan için oldukça fazla bir miktar. Eğer kola içmeden duramıyorsanız günde en fazla bir bardak tüketin. Tüketmeniz size pek bir fayda sağlamayacaktır. Eğer çok sık içmiyorsanız bağımlılık yaratmadan uzak durmanızda fayda var.

BU YAZI https://www.neyaziyo.com AİT