Hayatımızın belirli dönemlerinde hava koşullarından, hormonsal değişiklikler ve bir çok sebepten dolayı cildimiz eski görünümünü yitirebilir. Hepimiz sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt isteriz değil mi? Ve böyle bir cilde kavuşabilmek için bir sürü kimyasal maddeler kullanırız. Ancak bu kimyasal maddeler cildinize daha da zarar veriyor. Cildimizi sağlığına kavuşturmak için bir sürü doğal yöntem bulunuyor. İşte bugünkü yazımızda sizler için bu yöntemleri derledik. Peki neymiş bu yöntemler?

1- Makyaj

Hepimiz olmasa da bir çoğumuz makyaj yaparak daha güzel olacağımızı düşünürüz. Ancak bunun pek doğru olduğu söylenemez. Makyaj o anlık güzellik sağlasa da ciltteki gözenekleri tıkayarak hava almasını engelliyor. Bunun haricinde makyaj malzemelerinin içinde kullanılan kimyasallar cildimizi tahriş ederek kötü görüntüler ortaya çıkmasını sağlıyor. Benim cildim alışık, benim cildime bir şey olmaz demeyin. O an cildinize zarar vermemiş olsa da ileriki zamanlarda cilt sağlığınızın bozulduğunu fark edeceksiniz. Bu sebeple makyaj yapmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Yapsanız bile aşırıya kaçmamalısınız ve cilt dostu makyaj malzemeleri kullanmalısınız.

2- Yüzünüzü Sık Sık Yıkayın

Hepimiz her sabah kalktığınızda yüzümüzü yıkamamız gerektiğini biliyoruz. Ancak bu yıkama günde bir kez olmamalı. Cildimiz gün içerisinde bir çok toza ve zararlı maddelere maruz kalıyor. Bunun sonucunda çeşitli bakteriler tarafından zarar görebiliyor. Günde en az iki defa yüzünüzü sabunlayarak yıkamanız gerek. İki defasını sabunla yıkamış olmak şartıyla yüzünüzü sadece su ile ıslatabilirsiniz. Bu sayede gözenekleriniz hava almış olacak ve cildiniz rahatlamış olacaktır.

3- Soğuk Su

Yüzümüzü sık sık yıkamaktan bahsederken soğuk suyun etkisini de atlamayalım. Soğuk su yüzün gerilmesine ve hücrelerin canlanmasını sağlıyor. Hücreler canlandığında yüzünüz sıkılaşacaktır. Yağlanma durumu yavaş yavaş etkisini kaybedecektir. Tabi yüzünüzü yıkadıktan sonra kimyasal içeriği az olan yüz nemlendiricisi ile yüzünüzü nemlendirmelisiniz. Bu sayede yüzünüz ihtiyacı olan nemi alacak ve dengesini sağlayacaktır.

4-Yüz Maskeleri

Son zamanlarda hepimizin duyduğu yüz maskelerinden de biraz bahsedelim. Her yüz maskesi herkes için uygun olmayabilir. Reklamlarıa aldanıp ben de de işe yarar diyerek kullanmamalısınız. Çok güzel görünen ürün sizin cildinize olduğundan daha kötü hale getirebilir. Bununla uğraşmak yerine evde kendiniz doğal olarak maskeler yapabilirsiniz. Ama tabi bundada her şeyi karıştırmamalısınız. Yüzünüze yoğurt maskesi, salata kürü gibi bir çok zararı olmayan maskeleri uygulayabilirsiniz. Ancak cildiniz çok hassas ise bir cildiyeciye görünmeden bu tarz maskelere kalkışmamalısınız.

5- Su Buharı

Cildiniz eğer çok yağlı ise , sivilceleriniz çıkıyorsa ve bu durumdan en doğal şekilde kurtulmak istiyorsanız haftada 2-3 defa yüzünüze su buharı uygulayabilirsiniz. Bir tencerede veya kapta suyu kaynatın. Yeterince kaynadıktan sonra yüzünüzün yanmayacağı şekilde bir uzaklıkta kaba eğilerek yüzünüze buharın gelmesini sağlayın. Daha verimli bir sonuç almak için kafanızın üzerine bir havlu atarak buharın dışarı çıkmasını engelleyebilirsiniz. Ancak unutmayalım ki yakında durmak veya uzun süre durmak yanıklara sebep olabilir.