Bugünkü yazımızda güncel bir bilgiden söz edeceğiz. Adalarda taşıma amaçlı kullanılan atların yani faytonların zararlarını ve kaldırılmasını anlatacağız. Atlar insanların ilk evcilleştirdiği türler arasında ön sıralarda yer almaktadırlar. Yıllar boyu insanların yük taşıma ve ulaşım gibi işlemlerini gerçekleştirmişlerdir-gerçekleştirmek zorunda bırakılmışlardır. Atlara bir çok ayrı alanda eziyet ediliyor. Yarışlar, rodeolar gibi bir çok alanda doğalarına aykırı olarak kullanılıyorlar. Bunlardan bir diğeri ise faytondur.

Bir çoğumuz faytona binmişizdir. Bu güzel hayvanlar bizim onlara eziyet etmemiz için yaratılmadılar. Zorla onlara zarar vererek onları yormamızı ve keyfimiz için onları kullanmamızı hak etmiyorlar. Belki biz onlardan biri değilizdir ama faytonla gezmekten gerçekten büyük zevk alanlar mevcut.
Fayton nedir?
Dört tekerlekli olurlar ve çoğunlukla dört kişilik oturma yeri olan atlı yolcu arabalarıdır. Genellikle iki hat tarafından çekilirler. Adalarda sıklıkla kullanılmaktadırlar.

Faytonların zararları nedir?
Yaklaşık olarak yılda 400 at fayton kazalarında veya bakımsızlıktan-ilgi eksikliğinden dolayı ölüyor. Normalde altların yaşının 20 yıla yakın olması gerekirken faytonda kullanılan atlar ise çalıştırılmaya başladıktan sonra en çok dayanan iki yıl yaşıyor. Sıklıkla adalarda tercih edilen faytonlardaki atlar normal şartlarda dik yokuşlarda koşmaya alışık değiller. Atlar faytonları çekerken bir çok kazaya kurban gidiyorlar. Bir de şöyle bir durum var ki atlar aç ve susuz koşmak zorundalar. Çünkü eğer yemek yiyip su içip karınları şişerse koştuklarında çatlayabiliyorlar ve buda atlar için çok can yakan bir durum. Atlar arasında bir ayrım fark etmiyor hamile atlar ve yeni doğurmuş atlar kullanılıyor. Aslında çok hassas hayvanlardır. Bir çoğu koşarken bir şeyden korktuğunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybediyor.

Peki bu duruma çözüm bulundu mu?
Evet, şu an yürürlüğe geçiyor. Atlı faytonlar yerine elektrikli faytonlar üretiliyor. Hem adaları temiz tutmak hem de hayvanlara zarar vermemek için çok güzel bir çözüm. Bu şekilde atların ömürleri uzamış olacak kazalar azalacak hız artacaktır.

Unutmayalım ki hayvanların hiçbiri bizim oyuncağımız değildir. Kendi keyfimiz için onların canlarını riske atmaya hakkımız yok. Peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?

TATİLE GİDERKEN YANINIZA ALMANIZ GEREKENLER