Ders çalışmak bir çoğumuz için eziyet haline geliyor. Ancak çalışmazsak başarılı olamayacağımızın da farkındayız. Bu yüzden kendimize çeşitli taktikler bularak ders çalışmayı zevkli hale getirmeliyiz. Hepimiz hayatın belirli bir döneminde aşırı çalışsakta sonrasında sıkılıp pes etmişliğimiz olmuştur. Hani bazı insanlar vardır ya sürekli olarak çalışırlar ve bundan bıkmazlar. İşte o insanların kendilerini nasıl derse alıştırdığını, ders çalışmanın nasıl zevkli hale getirildiğini, ve en kolay ders çalışma tekniklerini sizler için bugünkü yazımızda derledik. Eğer öğrenci iseniz ve kafanız bir türlü derse odaklanmıyorsa bu yazımız tam olarak sizler için.

Ders çalışmayı sevmenin, eğlenceli hale getirmenin yolları nelerdir?

1-Renki Kalemler

Ders çalışmak ne kadar sıkıcı gibi görünse de bunu biz kendi imkanlarımızla eğlenceli hale getirebiliriz. Mesela bizim için önemli olan, bir türlü ezberleyemediğimiz yerlerin altlarını çeşit çeşit renkli kalemler ile çizebiliriz. Bu sayede çizdiğimiz yer aklımızın bir köşesinde yer etmiş olacak. Çünkü altını üstünü çizdiğimiz zaman diğer yerlerden farklı ve dikkat çekici hale gelecektir. 

2-Post-it  Kullanın

Ders çalışırken ufak ufak notlar almamız gerekebilir. Ancak bu aldığımız notları ne kadar özenli bir şekilde alırsak ve ne kadar ilgi çekici hale getirirsek notlar da yazılan yazılar bizim  aklımızda kalmasına o kadar yardımcı olur. Renkli post-it’ler arkalarında olan küçük yapışkanlar sayesinde üzerine notlarımızı alıp istediğimiz yere yapıştırmamızı sağlıyor. Kitaplarınızın önemli sayfalarına onları yapıştırabilirsiniz. Veya çalışma masanızın üstüne ufak ufak notlar alarak sürekli görmenizi sağlayabilirsiniz.

3-Formüller İle Tekerlemeler Kurun 

Bir çoğumuzun başı formüller ile derttedir.Çünkü  formülleri ezberlemekten başka bir çaremiz yoktur. Ve bu formüllerin sayıları ve çeşidinin çokluğu kafanızın karışmasına ve formüllerin birbirine girmesine sebep oluyor. Bu durumdan kurtulmak için ezberlememiz gereken formülleri aklımızda kalacak kısaltmalar veya tekerlemeler ile daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu sayede hemen aklınızda kalmış olacak ve sınavlarda, testlerde sıkıntı çekmeyeceksiniz.

4- Günlük Hayattan Örnekler 

Çalışırken çalıştığınız konuların aklınızda kalmaları için günlük hayattan örnekler ile bağdaştırıp şu anki yaşamınızdaki olaylar ile hatırlamanızı kolaylaştırabilirsiniz. Uzun süre düşünüp de aklınıza gelmeyecek bir konu günlük hayatta verdiğiniz bir örnekle hemen aklınıza gelerek size sınavlarda yardımcı olacaktır. Hem bu sayede çalışırken de sıkılmayacak ve daha kısa sürede çalışmanızı bitireceksiniz.

5- Duvarlarınızı Kullanın

 Ders çalıştıktan bir süre sonra çalıştığınız şeyler aklınızdan gidiyorsa çok takıldığınız noktaları kağıtlara yazarak duvarlarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu sayede; yattığınızda, oturduğunuzda kısacası sürekli olarak takıldığınız noktalar gözünüzün önünde olacak ve ezberlemeniz hızlı hale gelecektir. Bu sayede ders çalışma süreniz kısalacaktır. Yani artık ezberleyene kadar kitabın başında uyuklamanıza gerek kalmayacak.

6- Çalıştığınız Kitabı Kendinize Uygun Seçin

Ne alaka diyebilirsiniz ama çalıştığınız kaynak sizin çalışma isteğinizi arttırabilir veya düşürebilir. Kitabınızda var olan resimler, anlatım akıcılığı, bilgi yoğunluğu ve hatta kitabını yaprağının dokusu bile sizin ders çalışmanızı etkileyebilir. Bu yüzden çalıştığınız kaynağı iyice inceleyip seçmelisiniz ve gerçekten ben bu kitapla çalışabilirim diyorsanız almalısınız.

Ders çalışırken nasıl konsantre olabilirim?

1- Odanız

Ders çalışırken bir türlü konsantre olamıyorsanız bunun sebeplerinden bir tanesi de odanızın fazla yoğun eşyalar ile kaplı olmasından dolayıdır. Bu yazdığımız şey size saçma gelebilir ancak doğrudur. Bir çok uzman tarafından odada bulunan fazla eşyaların konsantrasyonu bozduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma alanlarınızı oldukça sade hale getirmelisiniz. Bu sayede gözünüz bir yerlere takılmayacak ve daha rahat bir şekilde derse odaklanabileceksiniz.

2- Gürültü

Ders çalışırken dikkati en çok dağıtan şeylerden biri ise başka birilerinin çıkardığı gürültülerdir. Beynimiz derse odaklanmak yerine çıkan seslere odaklanarak ders ile alakasını kesmektedir. Tabi bazı istisnalar hariç. Gürültülü ortamda daha iyi anlayan kişiler de bulunmaktadır. Ancak bu kişilerin sayısı çok nadirdir. Ders çalışmak için diğer insanlardan uzak sakin bir mekan tercih etmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

3- Müzik

Bir önceki maddede dediğimiz gürültü içinde müziği kapsamıyor. Müzik çalışmamıza daha iyi odaklanmamızı ve beynimizin rahatlamasını sağlıyor. Tabi bu dediğimiz maddede hepimiz için geçerli olmayabilir. Müzikten kastımız da odaklanmamızı sağlayacak hafif, beynimizi yormayacak ve genellikle tercihen söz olmayan müziklerdir.